Home / Uncategorized / ABD'li milletvekilleri, Huawei 5G ekipmanını kullanma konusundaki tutumunu tersine çevirmedikçe İngiltere'yi tehdit ediyor

ABD'li milletvekilleri, Huawei 5G ekipmanını kullanma konusundaki tutumunu tersine çevirmedikçe İngiltere'yi tehdit ediyor

ABD, müttefiklerine Huawei’nin ağ ekipmanlarının 5G ağlarında kullanılmasına izin vermemeleri için baskı yapıyor. Üreticinin komünist Çin hükümeti ile bağlandığı iddialarından endişe eden Trump yönetimi, Huawei’nin istihbarat toplamak ve Pekin’e göndermek için vitese takılan arka kapıları kullanmasından korkuyor. Tabii ki, Huawei bu iddiaları reddetti.

Japonya ve Avustralya gibi bazı ülkeler ABD’nin isteklerini dikkate alırken, diğerleri yapmadı. Almanya, Huawei ekipmanının 5G ağlarında kullanılmasına izin veriyor Ocak ayında da İngiltere bunu yaptı. O sırada Başbakan Boris Johnson omuzlarını silkti ve başka alternatifleri olduğunu sordu. Huawei, ağ ekipmanlarında dünya lideridir ve teknoloji açısından Nokia ve Ericsson gibi rakiplerinden 18 ay öncesine kadar olduğu söyleniyor. Buna ek olarak, kıyafetin Çin’in devlet bankasıyla yakın bağları, müşterilere cömert finansman şartları sunmasına izin veriyor.

GOP Senatörleri tarafından önerilen plan, Huawei’yi kararını tersine çevirmedikçe İngiltere’yi ABD incelemeleriyle tehdit ediyor

İngiltere, Huawei’nin 5G ağları için ekipman tedarik etmesine izin vermeye karar verdiğinde, parçalarının “hassas işlevlerin” yakınında izin verilmeyeceğini söyledi. Yine de ABD, İngiltere’nin kararından hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Üst düzey bir Trump yetkilisi daha sonra yönetimin “İngiltere ile güvenilir olmayan satıcı bileşenlerinin 5G ağlarından hariç tutulmasıyla sonuçlanan bir yolla” çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Dün, Reuters, Cumhuriyet senatörü Tom Cotton, Ted Cruz, Josh Hawley ve Marco Rubio’nun İngiltere’yi kararını tersine çevirmeye ve Huawei ekipmanını ülkenin 5G ağlarından yasaklamaya zorlamak için yeni yasalar önerdiğini bildirdi. Yasa, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’nin (CFIUS) İngiltere’nin, yabancı yatırımları ABD tarafından incelenmeyen ülkeler listesinde olup olmayacağını gözden geçirmesini gerektirecek. Başka bir deyişle, bu güçlü bir kol taktiği olacak. İngiltere’yi Avustralya ve Kanada’yı içeren bir beyaz listeden çıkarmakla tehdit ediyor. ABD, müttefikler tarafından listedeki yabancı yatırımlar söz konusu olduğunda diğer yöne bakıyor. İngiliz Büyükelçiliği teklif edilen yasa hakkındaki yorumlara cevap vermedi.
Huawei, Nokia ve Ericsson’dan konuşan dün, kırsal operatörlerin ağlarına gömülü olan Huawei ve ZTE tarafından üretilen dişliyi nasıl kaldırabileceği ve değiştirebileceği konusunda bir Senato komitesinin önünde ifade verdi. Kasım ayında FCC oybirliğiyle oy kullandı kırsal kablosuz sağlayıcıların Huawei ve ZTE’den ekipman satın almak için Evrensel Hizmet Fonu’nu (USF) kullanmasını önlemek. İkincisi, merkezi Çin’de bulunan başka bir ekipman sağlayıcısıdır ve aynı zamanda eyaletlerde bir ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul edilir. 8,5 milyar dolarlık fon FCC tarafından yönetiliyor ve kırsal Amerikalıların internet hizmeti almasına yardımcı olması gerekiyor.

Trump yönetimi, Huawei ve ZTE ekipmanlarını eski 3G ve 4G ağlarından çıkarmak için kırsal taşıyıcılar almaya çalışıyor. Bu dişliyi çıkarmanın maliyeti engelleyicidir; Sonuç olarak, Kongre geçen hafta 2 milyondan az müşterisi olan telekom firmalarına yönelik mevzuatı kabul etti. Bu tasarının hükümleri uyarınca, hükümet bu firmalara ulusal güvenlik tehditleri olarak kabul edilen tedarikçiler tarafından sağlanan ağ ekipmanlarını kaldırmak için ödeme yaptıkları için ödeme yapacak.

Huawei, mevzuatın gereğinden az finanse edildiğini ve bazı müşterilerini riske atabileceğini söyleyerek yanıt verdi. Bu kırsal taşıyıcılar Huawei’den satın alınan malzemeleri çıkarmaktan memnun değiller. Rekabetçi Taşıyıcılar Birliği’ni işleten Steven Barry, dün duydukları duruşmada, bu küçük kırsal operatörlerin ağ ekipmanlarını çıkararak ve değiştirerek “uçağın uçuşta yeniden inşası” için zorlandığını söyledi.

ABD ayrıca, Nokia ve Ericsson’u Huawei için daha uygulanabilir rakipler haline getirme yollarını araştırdı. Başsavcı William Barr’ın getirdiği bir plan, ABD’yi her iki şirkette de kontrol hissesi satın almaya çağırdı. Bu fikir Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından reddedildi. ABD hükümeti, şirketlere ucuz para sağlamaya yardımcı olmak için Hazine fonlarını kullanmayı düşündü böylece Huawei’nin yaptığı gibi müşterilere cömert finansman koşulları sunabilirler. Bu konuda Beyaz Saray’dan başka bir şey duymadık.

About admin

Check Also

American Express'ten Blue Cash Preferred Card ile nasıl bir kredi limiti alabilirim?

Önüne bak! Cüzdanınıza ekstra para koymak için anlayışlı alışveriş ve kişisel finans ipuçlarını paylaşıyoruz. Android …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *